ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΣΕ ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΗ ΔΙΑΛΕΞΗ

«Γεφυρώνοντας δύο ‘ασύμπτωτους χαρακτήρες’: ο έλεγχος νομιμότητας και επιδόσεων»

Παρασκευή 29 Ιανουαρίου 2021 και ώρα 18.00
(διαδικτυακά μέσω zoom: https://authgr.zoom.us/j/98987728687?pwd=bm9ScXhuc1pBTUsrSk9DZExPaitUZz09)

H έδρα Jean Monnet «Τα θεμέλια της ευρωπαϊκής ενοποίησης : Δημοκρατία, θεσμοί και πολιτικές» σας καλεί στην διάλεξη του

κ. Νικολάου Μηλιώνη

Μέλος του Α’ Τμήματος του Ευρωπαϊκού Ελεγκτικού Συνεδρίου

με θέμα

που θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 29 Ιανουαρίου 2021 και ώρα 18.00 διαδικτυακά στη πλατφόρμα zoom

https://authgr.zoom.us/j/98987728687?pwd=bm9ScXhuc1pBTUsrSk9DZExPaitUZz09 Meeting ID: 989 8772 8687 και κωδικός εισόδου 749328.

Η διάλεξη πραγματοποιείται στο πλαίσιο του μεταπτυχιακού μαθήματος «Ευρωπαϊκή Πολιτική – Διεθνείς Σχέσεις».

Ο κ. Μηλιώνης είναι Μέλος του Α’ Τμήματος του Ευρωπαϊκού Ελεγκτικού Συνεδρίου, Αντιπρόεδρος του Ελληνικού Ελεγκτικού Συνεδρίου και Επίκουρος Καθηγητής Δημοσιονομικού Δικαίου του Τμήματος Δημόσιας Διοίκησης του Παντείου Πανεπιστημίου.

This image has an empty alt attribute; its file name is 1-1030x226.jpg

Invitation to an online lecture

The impact of European policies on Greek foreign and defence policy

Thursday, 14 January 2021 at 18.00
(online at the link https://authgr.zoom.us/j/98987728687?pwd=bm9ScXhuc1pBTUsrSk9DZExPaitUZz09)

The Jean Monnet Chair “The fundamentals of European integration: Democracy, institutions and policies”
of the Department of Political Sciences (Aristotle University of Thessaloniki) invites you to the lecture by

Mr. Alexandros Papaioannou

Diplomat of the Ministry of Foreign Affairs

entitled

“The impact of European policies on Greek foreign and defence policy”

which will take place online on Thursday, 14 January 2021 at 18.00 through the link

https://authgr.zoom.us/j/98987728687?pwd=bm9ScXhuc1pBTUsrSk9DZExPaitUZz09 (Meeting ID: 98987728687 and password: 749328).

Alexandros Papaioannou studied International Relations at the London School of Economics and has a master’s degree in European Politics and Administration from the College of Europe. He is a diplomat with the Ministry of Foreign Affairs and has served in the Embassies of Rome, Moscow, the Holy See, Tunis, as well as in the Permanent Representation to the European Union. He also worked in the offices of the Minister of Foreign Affairs George A. Papandreou, the Deputy Minister of International Economic Affairs and Development Assistance, Miltiadis Varvitsiotis and as a diplomatic adviser to Mr. Giorgos Koumoutsakos, Deputy Minister for Migration. He has worked for many years as a Policy Advisor in the Policy Planning Unit in the Office of the NATO Secretary General and then in the NATO’s Directorate of Political Affairs and Security Policy, where he was primarily involved in relations with the EU. Since October 2020 he is a spokesman for the Ministry of Foreign Affairs.

Invitation to an online lecture

Tuesday, 12 January 2021 at 18.00
(online at the link https://authgr.zoom.us/j/438548836)

Ms. Kalliopi Stefanaki

Head of legal protection in the Refugee Protection Unit – UNHCR Greece

entitled

“Asylum and international protection policies in Greece and the EU in the light of the new proposals for a Pact on Migration and Asylum”

which will take place online on Tuesday, 12 January 2021 at 18.00 through the link

https://authgr.zoom.us/j/438548836 (Meeting ID: 438548836 – no password required).

Kalliopi Stefanaki is Head of legal protection in the Refugee Protection Unit – UNHCR Greece. She studied Law at the National and Kapodistrian University of Athens and completed her postgraduate studies in Public International Law at the University of Paris II. She is a lawyer and has been working in the fields of human rights and refugee rights since 1998. She served in the Greek Ombudsman’s Office, in the Human Rights Department. In addition, she has worked with the European Commission and the European Parliament office in Paris.

The Chair Jean Monnet had the pleasure to invite, in the context of a lecture, Ms Georgette Lalis, former staff member of the European Commission and former head of the Athens office of the European Commission’s Task Force for Greece (2011-15). Ms Lali gave a particularly interesting lecture on : “The Europeans in Greece during the crisis: what went wrong“.

The lecture took place in the framework of the postgraduate course “European policy, international relations” of the Postgraduate Programme on “Governance and regional development”.

The European Union and the Greek crisis-revisiting the past

Thursday, January 16, 2020, 6-9 pm. Hall 319 (Law School Building)

18.00     Registration and welcome words

18.15     Keynote speaker:  Georgette Lalis, former head of the Athens office of the European Commission’s Task Force for Greece (2011-15): “The Europeans in Greece during the crisis: what went wrong

19.15     interventions:  ioannis Papageorgiou Associate Professor, School of Political Sciences: “institutional lessons from the EU crisis”

19.30      Questions-Discussion

20.30     closing intervention.  Georgios Andreou, assistant Professor, School of Political Sciences “the future of the EU after the crisis”

The event is organised by the Jean Monnet Chair “the Foundations of European integration: democracy, institutions and policies” in the framework of the postgraduate course “European policy, international relations” of the Postgraduate Programme on “Governance and regional development”.

Ms. Georgette Lalis studied law (University of Strasbourg). Between 1981 and2016, she was a civil servant for the European Commission and served as Director of Maritime Transport, Consumer Goods (medicines, vehicles, cosmetics, medical devices, biotechnology), innovation and Energy policy. Between 2011 and 2015, she was the head of the Athens office of the European Commission’ s Task Force team. She was a lawyer and, between 2001 to 2004 she was head of the Ktimatolgio/Hellenic Cadastre.