«Η Αλληλεπίδραση Εσωτερικής και Εξωτερικής Πολιτικής: το παράδειγμα της Τουρκίας» – Τρίτη, 16 Νοεμβρίου 2021 και ώρα 18.00

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΣΕ ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΗ ΔΙΑΛΕΞΗ

Τρίτη, 16 Νοεμβρίου 2021 και ώρα 18.00

H Έδρα JeanMonnet «Τα θεμέλια της ευρωπαϊκής ενοποίησης: δημοκρατία, θεσμοί και πολιτικές» στο Τμήμα Πολιτικών Επιστημών του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης,

σας καλούν στην στην διάλεξη του

κ. Δημήτρη Τσαρούχα

καθηγητή στο Πανεπιστήμιο Bilkentτης Άγκυρας,

με θέμα

που θα πραγματοποιηθεί τη Τρίτη 16 Νοεμβρίου 2021 και ώρα 18:00

διαδικτυακά μέσω της ηλεκτρονικής πλατφόρμας zoom, στον παρακάτω σύνδεσμο:

(Meeting ID: 989 8772 8687 και κωδικός εισόδου 749328)

Ο Δημήτρης Τσαρούχας είναι Επισκέπτης Αναπληρωτής Καθηγητής στο Τμήμα Πολιτικών Επιστημών του πανεπιστημίου Virginia Tech και Αναπληρωτής Καθηγητής στο Τμήμα Διεθνών Σχέσεων του Πανεπιστημίου Bilkent (Άγκυρα). Είναι ερευνητής στο ΕΛΙΑΜΕΠ και μέλος του Επιστημονικού Συμβουλίου του Ιδρύματος Ευρωπαϊκών Προοδευτικών Σπουδών (FEPS) στις Βρυξέλλες. Έχει διδάξει στο Πανεπιστήμιο George Washington (2018-2020), ενώ ήταν Επισκέπτης Υπότροφος στο Bmw Center for German and European Studies του Πανεπιστημίου Georgetown (2018-19) και Επισκέπτης Συνεργάτης στο Queen Mary (2015). Έχει δημοσιεύσει εκτενώς για τη Συγκριτική Πολιτική, τη Διεθνή Δημόσια Πολιτική, τις σχέσεις ΕΕ-Τουρκίας, τις ελληνοτουρκικές σχέσεις και την πολιτική οικονομία.

Έχει συνεπιμεληθεί (με τον Owen Parker) το έργο Crisis in the Eurozone Periphery: The Political Economies of Greece, Spain, Portugal and Ireland (Palgrave 2018), είναι συγγραφέας του βιβλίου Social Democracy in Sweden: the Threat from a Globalized World (2008) και έχει συνεπιμεληθείτο Bridging the Real Divide: Social and Regional Policy in Turkey’s EU Accession Process (2007). Η έρευνά του έχει δημοσιευθεί σε πολυάριθμους τόμους βιβλίων και περιοδικά. Είναι σύμβουλος της Παγκόσμιας Τράπεζας και παρέχει συμβουλευτική για χάραξη πολιτικής στην Ευρωπαϊκής Ένωση και την Τουρκία, είναι ο συντάκτης εκθέσεων για το Pricewaterhouse Coopers (2014) και το Διεθνές Ινστιτούτο Για τη Δημοκρατία και την Εκλογική Βοήθεια (IDEA) (2019).

This image has an empty alt attribute; its file name is 1-1030x226.jpg